Lis 012013
 

Delší dobu jsem se neozval. Nebojte, neskončil jsem :-). Prostě jsem měl jiné starosti. Takže co se za tu dobu stalo? Po půl roce jsem si u obvodního lékaře nechal udělat krevní testy. Jelikož jsem těsně před zahájením diety jedny absolvoval (a po třech týdnech další)  nabízela se možnost výborného srovnání a vyřčení soudu zda nízkosacharidová dieta nějak ovlivňuje zdraví. Často jsem se totiž setkával s tvrzením odborníků i laiků, že tahle dieta (mimo další škodlivé účinky) radikálně zhoršuje cholesterol a kyselinu močovou.

Takže jsem zašel k obvodní lékařce a tam se jí „přiznal“, že držím nízkosacharidovou dietu a díky tomu jsem shodil 30 kilogramů. Doktorka mně prohlédla a napsala žádanku na krevní testy.

Při následné konzultaci nad výsledky testů mi na mou otázku, co jako obdorník říká na tak velký úbytek hmotnosti během tak krátké doby, odpověděla: „Takhle masívní úbytek hmotnosti samozřejmě může mít negativní následky. Nicméně ve vašem případě pozitiva značně převažují negativa. Klidně pokračujte dál.“

Krevní testy totiž ukázaly, že ačkoliv konzumuji podstatně více vajec a masa, cholesterol kupodivu klesá. Na začátku jsem měl 5.4 (mezní hodnota je 5.8), po půl roce ho mám nižší (4.1). Pro ilustraci – před dietou jsem jedl nula až jedno vejce za měsíc a maso jednou až dvakrát do týdne. V současnosti jím minimálně tři vejce denně a maso šest až sedm krát týdně.

Kyselina močová je další „strašák“, kterým argumentuje spousta „zasvěcených“ lidí. Sám jsem se s ní kdysi léčil, proto jsem do diety vstupoval trochu s obavami. Je totiž známo, že nadměrná konzumace (mimo jiné) masa a luštěnin radikálně zvedá množství kyseliny močové v krvi.

Bohužel při prvním odběru se kyselina močová netestovala. Až na mou žádost po třech týdnech diety. Nicméně tehdy jsem měl hodnotu 328 (mez je 475). Po půl roce mi hodnota klesla na 293. Takže v tomto ohledu jsem klidný.

Co dodat? Na mně působí dieta přímo blahodárně :-). Cítím se mnohem lépe jak po fyzické, tak i po duševní stránce. A krevní testy to jen podtrhly.

PS: Doktorka mi řekla, že jsem omládl… Ne vzhledem, ale stavem a zatížením orgánů v těle. Takže asi tak.

Zobrazeno: 717 krát